Ako sa plážový volejbal líši od klasického

Každý vie, že volejbal je hra amerického pôvodu. Učiteľ telesnej výchovy William J. Morgan informoval o svojom vynáleze v roku 1895.

Táto hra zaujíma jednu z prvých pozícií na svete v popularite, ktorú hrá asi miliarda ľudí na amatérskej úrovni. Existuje mnoho druhov volejbalu, pozrime sa na príklad jeho klasického tvaru a jednu z vetiev - plážový volejbal, ktorý je súčasťou programu olympijských hier..

Klasický volejbal

Klasická hra zahŕňa dvojicu tímov po 6 ľudí. Volejbalové ihrisko, veľkosť 18 x 9 metrov, Je rozdelená do 6 sektorov a každý účastník zastupuje svoje miesto. V strede je podľa pohlavia nastavená sieť, pre mužov je výška siete zvyčajne 2 m 43 cm a pre ženy 2 m 24 cm. Samotná hracia lopta je celkom špeciálna - pozostáva zo 6 panelov natiahnutej kože okolo rámu.

Volejbalové ihrisko

Ihneď po všeobecnom pozdrave sa hrá miesto a právo na prvé podanie. Prvé podanie by malo byť vykonané v priebehu prvých piatich sekúnd po zapísknutí rozhodcu, ak sa tak nestane, potom je lopta správne odovzdaná súperovi, ktorý tiež získa jeden bod. Družstvo, ktorému lopta prechádza, musí odovzdať najviac 3 dotyky. Ak lopta zhasne, bod sa pripočíta k prijímajúcemu tímu. Pri bodovaní do tímu má ten istý hráč právo podávať.

Loptičku zvyčajne berú hráči v zadnej polohe. Je prísne zakázané držať loptu v rukách. Úderné údery môžu byť priame alebo postranné, t.j. do pravého alebo ľavého rohu poľa sú tiež tzv. klamlivé údery. Hráči môžu vykonávať blokovanie, t. zabrániť prenosu hracej lopty cez sieť na ktorúkoľvek požadovanú časť jeho tela. Môže ho vykonávať jednotlivo aj skupina hráčov, ale iba hráči, ktorí zastávajú pozície dve, tri a štyri, majú právo vykonať ho..

Hra sa skladá z 5 hier a hrá sa až do 25 bodov. Môže tiež skončiť v predstihu v prípade veľkého prerušenia hry v 2 alebo viacerých hrách. Posledná piata hra sa nazýva časová prestávka, skóre sa zvýši na 15 bodov, akonáhle skóre dosiahne 8 bodov - tímy menia platformy.

Plážový volejbal

Toto je mriežková hra na piesočnej podložke. Dva tímy bojujú medzi sebou, z ktorých každý obsahuje 2 osoby. Ich cieľom je nasmerovať loptu tak, aby dopadla na súperove pole, ale nedovolila pristátie na svojom štvorci.

Tím má právo dotknúť sa lopty iba trikrát predtým, ako sa vráti na súperove pole, v prípade porušenia bude bod stratený. Je zakázané udrieť do lopty dvakrát za sebou, pričom ju odpudzuje ľubovoľnou časťou tela. Bod bude stratený aj v prípade, že sa lopta dostane mimo poľa alebo v prípade dotyku siete. Tím, ktorý vyhral bod predtým, je vždy víťazom. V každom tíme slúžia hráči striedavo, ale každý z nich naďalej slúži, až kým ho tím nestratí. Dovolené slúžiť ako s otvorenými dlaňami, tak aj s predlaktím, dnom alebo zhora podľa potreby. Iba jeden získa bod
tím, ktorý slúži. Ak podávajúci tím vyhrá rozohrávku, potom získa bod a ak brániaci tím prechádza právo slúžiť.

Hra je obmedzená na tri hry, každá do 21 bodov, v strede každej hry hráči menia svoje miesta (je to kvôli tomu, že tím so slnkom umiestneným za nimi má výhodu), hráči hrajú naboso bez problémov.

rozdiely

Teraz analyzujme rozdiely medzi plážou a klasickým volejbalom:

1. Veľkosť ihriska pre klasický volejbal je spravidla väčšia a je 18 x 9, pole má rovnobežné útočné čiary, ktoré sú asi tri metre od siete, hráči, ktorí zaberajú zadné pozície, ich pri podaní nemôžu prekročiť. Plocha pláže je 16 x 8, hráči môžu slúžiť odkiaľkoľvek na ihrisku, pretože na tom nie sú žiadne útočné línie.
  2. Lopta použitá pri plážovom volejbale má nižší tlak na dlhšie zadržiavanie vzduchu.
  3. V klasickom volejbale je na každom kurte 6 hráčov, z ktorých každý má svoje vlastné postavenie. Na pláži - na každej časti poľa sú 2 ľudia, ktorí nemajú svoje vlastné postavenie, je tu iba pravá a ľavá strana.
  4. Hra klasického volejbalu sa skladá z 5 sád. Víťazstvo v sete vyhrá prvý tím, ktorý získa 25 bodov, v prípade víťazstva v troch sériách v rade sa tím automaticky stáva víťazom. V prípade skóre 2-2 sa koná 5. prestávka, skóre sa udržiava až do 15 bodov. Zmena stránok je po každej sade. V plážovom volejbale sú k dispozícii 3 sety, aby bolo možné dosiahnuť víťazstvo v sete, musí tím získať 21 bodov, ak je potrebná tretia prestávka, skóre sa udržuje až 15 bodov.
  5. Samotný plážový volejbal je omnoho komplikovanejší ako klasický, počnúc prispôsobením sa okolitým podmienkam a končiacim skutočnosťou, že každý univerzálny hráč, ktorý vie, ako hrať v obrane aj v útoku, vie správne umiestniť blok a dať svojmu partnerovi dobrú prihrávku..